Helt hekta på fiber
Jorunn Sjøholm (71) og de andre pensjonistene på Breidablikk sjømannshjem utenfor Tønsberg skjønner ikke hvordan de har klart seg uten fiberbredbånd.
Surfer avgårde: ¿ Internett er flotte greier. Nå hjelper jeg datteren min med å finne ny leilighet på finn.no, sier Jorunn Sjøholm (71) til Arne Martin Enes, daglig leder og salgssjef i LOS Bynetts avdeling i Tønsberg.
Kan flerdobles: ¿ Vi er parat til å kapre mange nye fiberkunder i Vestfold, sier (f.v) Arne Martin Enes, Tom Egil Romøren og Torgeir Birkeland i LOS Bynett i Tønsberg
– Internett er en utrolig oppfinnelse. Med nettbank det blitt mye lettere å holde orden på regningene. Nå skal jeg få sønnen min til å finne mailboksen min, da blir det enda artigere å være på nettet.
Jorunn Sjøholm er en av de mange beboerne på pensjonisthjemmet på Nøtterøy utenfor Tønsberg som har fått installert bredbånd gjennom LOS Bynett; 10 megabyte fiberkabel som gir pensjonistene en førsteklasses digital motorvei til TV-kanaler, telefoni og Internett. Pensjonistene nøler ikke med å ta den i bruk. Det er for lengst satt i gang datakurs for beboerne. Eldste databruker er 92 år.
– Jeg vil videre og lære mer. For eksempel vil jeg lære å sende mail og bilder til familie og venner. Det er jo så mange muligheter med Internett og bredbånd, sier Jorunn. Ektemannen Johnny bryr seg ikke så mye om Internett, men koser seg med alle TV-kanalene de har fått tilgang til.
Et fiberfylke Rundt 1000 vestfoldinger har fått fiberkabel i hus takket være Arne Martin Enes og hans kolleger i LOS Bynetts avdeling i Tønsberg. Enes sier det er få regioner i Norge som er bedre oppkoplet enn området rundt Tønsberg og Stokke i Vestfold.
– Regionen er tett befolket og dermed godt egnet for fiberutbygging. Flere aktører har kjempet side om å kapre kunder, noe som betyr at folk flest har god kunnskap om fibernettets muligheter, sier daglig leder og salgssjef Enes.
LOS Bynett etablerte seg i Tønsberg for to år siden og har med sine vel 1000 kunder fått et godt grep om markedet. Samarbeidet med det interkommunale selskapet Gigafib, som eier fiberstamnettet i regionen, har gitt god uttelling. Los Bynett selger restkapasiteten på anlegget ved å strekke fiberkabel ut til boligområder og leilighetsbygg som ligger langs det eksisterende offentlige nettverket.
Vi har ideer til mange gode prosjekter.
Kan flerdobles Nå er Enes og kollegene hans utålmodige etter å øke utbyggingstakten i Vestfold.
– Vi har ideer til mange gode og lønnsomme utbyggingsprosjekter. Det er mange konkurrenter som jakter på de beste områdene og det gjelder å være tidlig ute. Får vi grønt lys for økt satsing, kan vi flerdoble kundetallet vårt i Vestfold de kommende to årene, sier Enes.
De mest lønnsomme prosjektene har ifølge Enes en nedbetalingstid på ett til fire år. Nye nedgravingsmetoder for fiberkabel har bidratt til bedre lønnsomhet.
Mens beboere i andre boligområder venter på fiberkabel fra LOS Bynett, suser Jorunn Sjøholm på Breidablikk sjømannshjem rundt på bredbåndsnettet i overlydsfart – og med mailen i boks.
Tekst og foto: Eirik Vigsnes, Mediepartner

